Panele podłogowe czy deski?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są różnice między panelami podłogowymi a deskami i który z nich będzie lepszym wyborem do domu? Wybór odpowiedniego rodzaju podłogi może mieć kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania i atmosfery wnętrza. W tym artykule przyjrzymy się bliżej obu tym materiałom, aby pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Estetyka i naturalność

Panele podłogowe imitujące drewno wykonano z tworzywa – laminatu lub winylu. Dzięki temu można uzyskać efekt stylowej, drewnianej podłogi w przystępnej cenie. Z kolei deski podłogowe wykonane są z litego drewna lub warstwowego prezentują się niezwykle naturalnie, ponieważ każda z nich posiada unikalny rysunek i strukturę.

Wytrzymałość i łatwość konserwacji

Panele podłogowe odznaczają się wysoką odpornością na ścieranie, a także są łatwe w utrzymaniu czystości – wystarczy je regularnie zmywać i odkurzać. Warto pamiętać, że ich żywotność jest ograniczona i może się różnić w zależności od jakości paneli.

Deski podłogowe są trudniejsze w utrzymaniu, ponieważ wymagają regularnego olejowania lub lakierowania, aby zachować estetyczny wygląd i ochronę przed ścieraniem. Jednakże, dzięki odpowiedniej konserwacji, deski mogą służyć przez wiele lat, a nawet pokoleń.

Aspekty ekologiczne i zdrowotne

Produkcja paneli może wpływać na środowisko naturalne, a niektóre z nich mogą zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia, takie jak formaldehyd. Istotne jest więc wybieranie paneli z certyfikatem, który potwierdza ich bezpieczeństwo dla zdrowia i środowiska.

Deski drewniane są materiałem ekologicznym, a ich produkcja ma mniejszy wpływ na środowisko. Drewno to także materiał hipoalergiczny, który nie wywołuje uczuleń i tworzy przyjazne warunki dla osób z alergiami czy astmą.

© 2021 HomeFloors Grupa EuroFloors. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl