Jak układa się panele podłogowe?

Instalacja paneli podłogowych jest ważnym elementem każdego projektu wykańczania lub renowacji domu lub mieszkania. Aby zapewnić prawidłowe wykonanie pracy, należy dokładnie przygotować obszar, na którym będą układane panele, a następnie przystąpić do instalacji krok po kroku.

Przygotowanie do instalacji paneli podłogowych

Przed rozpoczęciem procesu instalacji ważne jest, aby dokładnie przygotować obszar, na którym będą układane panele podłogowe np. imitujące drewno lub beton, wymierzyć obszar i zakupić odpowiednią ich liczbę. Trzeba też upewnić się, że powierzchnia, na której będą układane, jest równa, wolna od kurzu i brudu. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy posiadamy niezbędne narzędzia. Gdy wszystkie te przygotowania zostaną wykonane, można przystąpić do montażu paneli podłogowych.

Montaż paneli krok po kroku

Pierwszym krokiem w montażu paneli jest nałożenie warstwy kleju na powierzchnię, na której będą układane panele. Klej ten należy równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni i pozostawić do wyschnięcia na około 24 godziny. Po upływie tego czasu można przystąpić do układania paneli. W zależności od rodzaju paneli, które zostały zakupione, może to polegać na ich zatrzaśnięciu lub przykręceniu. Po ułożeniu wszystkich paneli należy sprawdzić, czy są równe i wypoziomowane, zanim przejdziemy do następnego etapu.

O czym jeszcze pamiętać podczas montażu paneli podłogowych?

Ważne jest, by wszelkie luki między poszczególnymi panelami wypełnić fugą lub uszczelniaczem, aby zapobiec ich poluzowaniu w czasie. Ponadto, jeśli należy dodać jakieś elementy wykończeniowe (np. narożniki), to powinny być one dodane na tym etapie.

Trzeba też pozostawić panele podłogowe na co najmniej 24 godziny i nie chodzić po nich oraz nie ustawiać na nich np. mebli.

© 2021 HomeFloors Grupa EuroFloors. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Realizacja: KULIKOWSKI-IT.pl