Panele to bardzo popularny wybór wśród osób wyposażających swoje wnętrza. Znajdują one swoje zastosowanie w sypialniach, salonach, a często nawet kuchniach. Na rynku znaleźć można panele o różnych klasach wytrzymałości, wyrażanych literami i cyframi. Co oznaczają konkretne z nich? Jaki typ paneli cechuje się największą odpornością na codzienną eksploatację?
Panele podłogowe są wykonywane zgodnie z obowiązującymi standardami. Produkty tego typu oznacza się symbolami, które składają się z liter i liczb. Wyróżnia się 5 klas ścieralności:
Czy oznacza to, że panele oznaczone symbolem AC1 i AC2 nie nadają się do użytkowania? Nie do końca. Pierwsze trzy klasy ścieralności powstają z myślą o prywatnych budynkach mieszkalnych. W domach zużycie podłogi jest bowiem znacznie mniejsze niż w obiektach użyteczności publicznej, które codziennie odwiedza kilkaset osób. Oznacza to, że w domu można zdecydować się na panele niskich klas – najchętniej sięga się po te oznaczane jako AC3 i AC4. Panele AC5 są kupowane dość rzadko, ze względu na swoją wysoką cenę.
Na rynku znaleźć można także panele drewniane. Na wierzchu takich wyrobów znajduje się naturalne drewno, o różnej wytrzymałości. Najtwardsze są gatunki egzotyczne. W polskich warunkach doskonale sprawdzi się też orzech, dąb, jesion, grab czy grusza. W pomieszczeniach użytkowanych rzadziej, jak np. sypialnie, stosuje się olchę i brzozę. Najmniej wytrzymałe na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne są drzewa iglaste. Z tego powodu panele z nich wykonane zwykle są tańsze, ale nie stosuje się ich w salonach czy korytarzach.
Wytrzymałość drewna jest określana literami BHN. Najtwardsze gatunki mają ten wskaźnik wynoszący jako 4BHN lub więcej. Drewno iglaste określa się natomiast jako 1,5-1,8 BHN.